23 Nisan 2008 Çarşamba

Photobucket
sezerOdabaşıoğlu_ ÇİZinceLİKLE
Photobucket

Photobucket
.....SEZER ODABAŞIOĞLU
1948 yılında Akşehir’de doğdu. Çeşitli sanatsal etkinliklerde bulunan sanatçının şiir, öykü ve günceleri çeşitli yayın organlarında yayınladı.
1973 yılından bu yana karikatür çizen sanatçının ilk karikatürü Gırgır Mizah Dergisi’nde yayınlandı. Daha sonraları Akbaba, Zühtü, Çivi, Sanat Rehberi, Yeni Çuval, Tebessüm, Karakare, Öğretmen Dünyası, Zeytin Ülkesinde Sanat, Yeşil Akşehir ve Milliyet Sanat vb. dergilerinde yer aldı.
Akşehir (Nasrettin Hoca), Gabrovo, Vercelli, Pescara, Knokke-Heist, Cuba, Ancona, Atina, Tokyo, Skopje, Mexico, Pıstoıa, Beringen, Trento, Amstelveen, Belgrad, Kruıshoumem, Duisburg, Foligno, Marostica, Gazi Magusa, Tayvan ve vb. gibi uluslar arası karikatür yarışma ve sergilerine katıldı. Karikatürleri, ulusal ve uluslar arası karikatür sergi ve albümlerinde yer aldı.
On üç kez karikatür sergisi açan sanatçının karikatürleri, başta Tolentino Dün-ya Karikatür Müzesi’ne olmak üzere birçok Dünya Karikatür Müzesine alındı.
Katıldığı ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında çeşitli ödüllere değer görülen sanatçı, ayrıca -aç çocuklara yardım- amacıyla birkaç karikatürünün satış bedelinin açlıkla mücadele alanında kullanılmasından dolayı “Waddingtons Cartoon Awards” tarafından “Onur Sertifikası” ile ödüllendirildi.
Durakta Çizgi Var, (1989), Yaşayan Mizah Nasrettin Hoca, (1998) ve Temiz Çevre Temiz Yaşam, (2000), karikatür albümleri yayımlandı.
Öğretmenlikten emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşen Odabaşıoğlu, Karikatürcüler Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, MESAM, BESAM ve KIBATEK üyesidir.
Photobucket

Photobucket
Photobucket

Photobucket

Hiç yorum yok: