18 Nisan 2013 Perşembe

TEŞEKKÜRLER RAŞİT (Yakalı) AĞABEY.!.Karikatürist Raşit Ağabey, karikatürümüzün gülen yüzüdür. Onu tanıyanların; “dünya tatlısı” gibi bir ortak ifadede buluşmalarının, ona böyle bir sıfat yakıştırmalarının bir anlamı olmak gerekir. O ki, vefa ve dostluk ustasıdır. Kadirşinastır. Kendisine bir gül verilse; o, bir gül veren ele bin gül tutuşturur.
Dostu ve ustası Semih BALCIOĞLU’nun ardından “Semih BALCIOĞLU ile USTA ÇIRAK İLİŞKİLERİ (1961-2007)” adlı bir kitap yazmak; Raşit Ustamızın güzelliklerle çarpan yüreğine tanıklık eder.  / Açıklamama izin verin:
Raşit Ağabey, zengin içerikli bu yapıtında –ağırlıklı olarak- değerli ustasından söz etmişken; kendisiyle yapılan röportajlara, anılara, mektuplara, sevenlerinin çizdiği portre karikatürlerine de yer vermiştir. Bakın ki dostlar; lütfedip imzalayarak (15.03.2010) adresime gönderdiği bu yapıtında –onca zamandır arşivinde tuttuğu- 26.03.1987 tarihli bir mektubuma ve kendisine ilişkin portre karikatürüme yer vermesi onun nasıl bir dost yüreği taşıdığını anlatmaya yetmez mi?
*
İnternetten önceki yıllar...
Karikatüre ilişkin bilgilere, yayınlara, bugünkü gibi zengin örneklere erişmenin olanaksız olduğu yıllar... 1970’ler...
Oğuz ARAL ustamız GIRGIR’ıyla; Semih BALCIOĞLU ve Raşit YAKALI ustalarımız ÇARŞAF Karikatür Okulu’yla Anadolu’nun dört bir tarafına karikatürü taşıyorlar, sevdiriyorlar... ve adeta öğretmenlik yapıyorlar, yüzlerce yüzlercesine... Yetmiyor; karikatür malzemeleri gönderiliyor onlarca genç çizere... Bu değerli ustaların -esirgemedikleri destekleriyle- yurdun en ücra köşelerinde karikatür sergileri açılıyor.
*** Raşit YAKALI ağabeyin de dâhil olduğu bu kıymetli  ustalarımızdan aldığımız ilhamla öğrencilerimin gözlem ve muhakeme yeteneklerini geliştirmek adına –okuldan arta kalan zamanlarda- karikatür dersleri veriyorum. 1970’lerin sonları...  Yani, İnternetten önceki yıllar... Karikatür bağlamında olanaklarımızın kısıtlı olduğu yıllar... Ama kederlenmeye gerek yok.!. Çünkü bu üç gani gönüllü ustadan dosyalar dolusu karikatürler ulaşıyor, İstanbul’dan hayli uzak adreslerimize... Onların özveri ve destekleriyle ışıklı bir yol açılıyor önümüzde. (Üstelik iletişimin bu denli pratik ve kolay olmadığı o yıllarda; bu ustalarımız, onca yoğun uğraşlarına karşın, mektuplarımızı da yanıtsız bırakmazlardı.)
Raşit YAKALI ustamız, o gün bugündür aynı heyecanla www.rasityakalikarikaturokulu.blogspot.com ‘da sürdürüyor karikatür öğretmenliğini.
...ve Raşit YAKALI ustamız, aynı duyarlılıkla e- mailler yazıyor biz sevenlerine... hal ve hatırımızı soruyor.
*
...”Bunca sözün bir açıklaması olmalı.” derseniz, haklısınız.
Açıklamalıyım:
Kent dışında olduğum ve internete gir(e)mediğim bir zaman içinde (08 Nisan 2013) Raşit YAKALI ustamızdan ulaşan e-maillerle karşılaşıyorum... ama henüz...
Beni mutlu etmekle kalmayıp,  onurlandıran, haberim olmayan bir konuda haberdar eden Raşit ağabeyin “bu inceliği nasıl bir inceliktir ki” dostlarım bilsin istedim. Ola ki böyle bir güzellikten ilham alınır.  
... 08 Nisan 2013 tarihli iletisine 4 de görsel eklemiş Raşit Ağabey:
“Sevdakâr hocam selam. Bu dergilerden haberin var mı? Tesadüfen gördüm, gurur duydum sizinle.
Bunlar GALATASARAY DERGİSİ’nde Nisan 2013 sayısı. Siz görmediyseniz adresinize ben yollayayım. Tesadüfen kızımın evinde gördüm. O, hasta GS’li...
Selam ve sevgiler.
Raşit YAKALI”
*
GALATASARAY DERGİSİ’nin  -Nisan 2013 sayısında / bir başka güzel ve unutulmaz insan Altan ERBULAK ağabeyin anısına çizdiğim portre çalışmama yer verilmişti. Bu çalışmam internet ortamından alınmış olmalıydı  ve gerçekten haberim yoktu. Bu çalışmamı tesadüfen görüp de mutlanan Raşit ustam, bu mutluluğu paylaşmak gibi bir erdem ve güzellikle yeniden gönül kazanıyordu.
Sağ olsun.!.
**
1970 yılının Milliyet gazetesinde “Karikatürümüzün 100. Yılı” başlıklı bir haber metninde yer alan vesikalık boyuttaki sevimli fotoğrafıyla tanıyıp sevmiştim Raşit Ağabeyi. (O gazete kupürü ki hâlâ durur arşivimde.)
...Hayat çizgimizin kesişmesinden onur ve mutluluk duyduğum güzel insanlardan biridir o...
*
Raşit YAKALI ustamızı hâlâ çok sevdiğim doğrudur.!.

Sevdakâr ÇELİK
İzmir,18.04.2013


1 yorum:

Rasit Yakali dedi ki...

Cok teşekkür ediyorum Sevdakar kardesim.Sevgiyle kilim dokur gibi Yansıtıyorsunuz duygularını.Sagol,Varol.Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum ailecek.